Istoricul Parohiei Podolenii de Jos

Istorie Ianuarie 27, 2013

În  anul  1868 ,  sătenii  în  frunte  cu  Gheorghe  Bogos  și  soția  sa  Elena,  au  construit  actuala  biserică – după  cum  arată  și  inscripția  de  la  intrare : „ Eu  Gh.  Bogos  și  soția  mea  Elena am  zidit  acest  sfânt  locaș  cu  mai  mulți  enoriași  în  anul  mântuirii  1868  în  mai  în  11’’.

Înainte  de  a  menționa  câteva  lucruri  despre  Biserica  cu  hramul  „Sfinții  Trei  Ierarhi’’  din  localitatea  Podolenii  de  Jos, Com. Cozmești, Jud. Iași, trebuie  să  spunem  ceva  despre  înființarea  acestui  sat.

Satul  Valea  din  Jos -  mai  târziu  denumit  Podolenii  de  Jos -  a  luat  ființă  pe  timpul  lui  Tomșa  Vodă,  între  anii  1613 – 1619.

Primii  locuitori  sunt  veniți  de  prin  satele  de  pe  șesul  Prutului,  dar  cei  mai  mulți  din  Basarabia – care  din  cauza  năvălirilor  provocate  de  tătari  și  cazaci  și-au  părăsit  locuințele  și  s-au  retras  prin  locurile  acestea,  spre  păduri,  pentru  a  fi  mai  în  siguranță.

Denumirea  de  Podoleni  vine  de  la  Ileana (Elena),  soția  boierului  Ioan  Mazilu – Stolnicul,  care  stăpânea  aceste  ținuturi.Ileana  a  făcut  două  poduri  pe  șesul  satului – unde  avea  piuă,  moară  și  iaz  de  pește.De  aici  „Podul  Ilenii’’, iar  mai  târziu  „Podoleni’’.

Primele  familii  așezate  pe  locurile  acestea  ar  fi  ale  Rotăreștilor  și  Ciobanilor  care  au  fost  aduse  de  boier  pentru  nevoile  moșiei ;  după  aceea  au  venit și  cele  ale  Frunzeștilor  și  Bogosenilor.

Satul  Podolenii  de  Jos  se  află  la  o  distanță  de  30 km. de  orașul  Huși  și  la  65 km. de  orașul  Iași. La  Est  se  învecinează  cu  satul  Podul  Hagiului, la  Vest  cu  satul  Bunești, la  Sud  cu  satul  Arsura  și  la  Nord  cu  satul  Podolenii  de  Sus.

Locuitorii  acestui  sat  sunt  toți  români  și  de  religie  ortodoxă. În  anul  1945  Parohia  Podolenii  de  jos  avea  un  număr  de  215  familii ( 917 persoane) :  137 familii ( 596  persoane)- Podolenii  de  Jos  și  78 familii (321 persoane ) – zona  „ Palaha’’ –  în  Podolenii  de  Sus  și  făcea  parte  din  Județul  Fălciu. În  anul  1967  filia  Podolenii  de  Jos  avea  un  număr  de  175  familii ( 672 persoane )  și  făcea  parte  din  Parohia  Podoleni  iar  în  anul  1993  a  revenit  la  statutul  de  parohie. În  anul  2014  mai  are  107  familii ( 302  persoane ). Principala  ocupație  a  rămas  și  astăzi  agricultura, viticultura  și creșterea  animalelor ; majoritatea  suprafețelor  agricole  fiind  date  în  arendă, deoarece  populația  satului  este  îmbătrânită.

Satul  Podolenii  de  Jos,  dispune,  în  momentul  de  față  de  două  instituții : Parohia  Ortodoxă  „ Sfinții  Trei  Ierarhi ‘’  și  Grădinița  cu  program  normal.

Primii  locuitori,  veniți  în  sat,  fiind  creștini  ortodocși,  au  avut  grijă  și  de  viața  lor  duhovnicească. Între  anii  1634 - 1740  au  avut  o  bisericuță  făcută  din  nuele  și  acoperită  cu  șindrilă,  de  boierul  Ion  Stolnicul, care  mai  târziu  a  ars. După  ce  bisericuța  a  fost  distrusă  de  foc, s-a  clădit  altă  biserică, cu  strădania  sătenilor, care  a  fost  distrusă  tot  de  foc  în  anul  1850.

Biserica  are  formă  de  cruce  și  este  construită  din  vălătuci. Pereții , în  exterior , au  fost  acoperiți  cu  scândură  de  la  început. A  fost  acoperită  cu  șindrilă  iar  pe  la  1900  a  fost  acoperită  cu  tablă.

Catapeteasma  este  adusă  de  la  vechea  Biserică  Sf. Gheorghe  din  Huși. Este  pictată  în  ulei – stil  bizantin. Numele  pictorului  nu  se  cunoaște.

Biserica  a  fost  sfințită  de  Episcopul  Melchisedec  Ștefănescu  Tripoleos  și  i  s-a  dat  hramul  „ Sfinții  Trei  Ierarhi’’. Preot  pe  vremea  aceea  era  Constantin  Zota.

După  ce  a  fost  cimentuită, între  anii  1955-1956  ,în  timpul  Pr. Dumitru  Chirilă,  s-a  făcut  actuala  veșmântărie  din  piatră.

Ca  preoți  slujitori  amintim : Pr. Patrichi , Pr. N. Pavlov, Pr. N. Popescu, Pr. Gavril  Chinan, Pr. A. Simionescu, Pr. A. Munteanu, Pr. A. Glinschi, Pr. A. Ionescu, Pr. I. Andrioaei, Pr. Dumitru  Chirilă, Pr. Dănuț  Damaschin, Pr. Silviu  Maftei, Pr. Teofil  Panțâru  și  Pr. Cristian  Irimia  actualul  paroh,  care  a  fost  instalat  în  parohie  la  data  de  30.11.2006.

În  timpul  păstoririi  Pr. Cristian  Irimia,  în  anul  2009, prin  contribuția sătenilor  și  a  Primăriei  Cozmești s-a   cumpărat  de  la Vornicu C. Eugenia, un  imobil  pentru  casă  parohială, compus   din suprafaţa  totală  de 1900 m.p.(casa de locuit, curţi construcţii şi teren arabil); casa  parohială  fiind  renovată  în  anul  următor.

De  asemeni, la biserică, au  fost făcute multiple  lucrări : s-au   schimbat  stranele , scaunul arhieresc, strana  pentru  cântăreț  și  iconostasele, cu altele din lemn de stejar sculptat; s-au  înlocuit  ușile  și  ferestrele ; a  fost  zugrăvită  biserica  și  împodobită  cu  60  de  icoane  bizantine  de  80/60  cm.; biserica  a  fost izolată termic cu polistiren și a fost aplicată tencuială decorativă siliconată, canelată ; a  fost  înzestrată  cu  toate  obiectele  și  odoarele  necesare  săvârșirii  cultului  divin.